|
ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до Програми для забезпечення виконання управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради рішень суду та пов’язаних із ними стягнень на 2024 – 2026 роки (далі – Програма), виклавши її у новій редакції (додається).
2. Фінансовому управлінню міської ради (Леся Поташник), виходячи з можливостей дохідної частини бюджету Калуської міської територіальної громади, при формуванні проєкту бюджету передбачати кошти на виконання заходів Програми на відповідний бюджетний період.
3. Рішення Калуської міської ради від 28.09.2023 № 2511 «Про затвердження Програми для забезпечення виконання управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради рішень суду та пов’язаних із ними стягнень на 2024 – 2026 роки» вважати таким, що втратило чинність з 01.01.2026 року.
3. Координацію робіт та узагальнення інформації про виконання Програми покласти на головного відповідального виконавця - начальника управління соціального захисту населенняміської ради (Любов Федоришин).
4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови Наталію Кінаш.
Міський голова Андрій НАЙДА
| ЗАТВЕРДЖЕНО рішення міської ради 18.12.2025 № 4815 Внесення змін до Програми для забезпечення виконання управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради рішень суду та пов’язаних із ними стягнень на 2024–2026 роки
Головний розробник програми Начальник управління соціального захисту населення Калуської міської ради __________________ Любов ФЕДОРИШИН (підпис) (власне ім’я та прізвище) |
- Проблеми, на розв’язання яких спрямована Програма.
Беручи до уваги постійне недофінансування державою різних соціальних гарантій, які виплачувалися/реалізувалися Управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради, з метою недопущення настання негативних наслідків для Управління соціального захисту населення Калуської міської ради та бюджету Калуської міської територіальної громади в частині блокування рахунків, та недопущення неможливості виконання завдань останнім щодо забезпечення надання встановлених державою та Калуською міською радою соціальних гарантій, є необхідність у прийнятті окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду та пов’язаних із ними стягнень.
Обгрунтуванням вищезазначеного є те, що Рішенням Конституційного суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Враховуючи зазначене, рішенням Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 встановлено протиправність виплати разової грошової допомоги у розмірі меншому за розмір, встановлений у Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Вищевказане рішення суду прийнято у вигляді зобов’язання немайнового характеру, тому подібні рішення неможливо буде виконати у спосіб, що передбачений Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», в свою чергу такі рішення можуть виконуватися відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Виконання судових рішень є найвагомішим показником реального та належного захисту порушених прав, свобод та інтересів особи та невід’ємною складовою права на справедливий суд.
Згідно статті 1291 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.
Відповідно до частин другої та четвертої статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Частиною третьою статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за примусове виконання рішення немайнового характеру з боржника - юридичної особи стягується виконавчий збір в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати.
Статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин, виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Крім того, статтею 42 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено можливість стягнення коштів витрат виконавчого провадження з боржника у розмірах і видах, що встановлюються Міністерством юстиції України (розмір по кожному виконавчому провадженню встановлюється державним виконавцем індивідуально).
В свою чергу, згідно з частиною четвертою статті 48 Бюджетного кодексу України визначено, що зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
Вимоги фізичних і юридичних осіб щодо відшкодування збитків та/або шкоди за зобов'язаннями, взятими розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), стягуються з осіб, винних у взятті таких зобов'язань, у судовому порядку.
При цьому, існують реальні передумови щодо неможливості виконання Управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради рішень судів у частині нарахування та виплати грошової допомоги ветеранам війни, у зв’язку з чим після здійснення державним виконавцем визначених у законодавстві заходів, для міського органу соціального захисту населення настануть негативні наслідки у вигляді блокування рахунків та дезорганізації роботи по забезпеченню мешканців громади в отриманні соціальних послуг, адже будуть стягуватись кошти, які передбачені для організації роботи установи.
- Мета Програми
- Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, показники напрямів діяльності, строки та етапи виконання Програми.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі – Порядок).
Положеннями Порядку визначено можливість прийняття окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду.
Зокрема, пунктом 25 Порядку визначено, що безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку. У разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду, безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою.
Станом на 28.10.2025 в управлінні соціального захисту населення Калуської міської ради перебуває 17 невиконаних судових рішень на загальну суму 140366,00 грн. щодо виплати недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня за 2021-2022 роки, що включає:
- учасникам бойових дій: 73540 грн. (7354 * 10 рішень за 2021 рік) +16358 (2 рішення за 2022 рік) =89 898,00 грн.;
- особам з інвалідністю 3 групи внаслідок війни (8992*3 судових рішень) = 26976,00 грн.;
- особам з інвалідністю 2 групи внаслідок війни (10246*2 судових рішень) = 20492,00 грн.;
- відшкодування судових витрат 2 справи по 1500 грн. кожна = 3000,00 грн.
Дія Програми розрахована на 2024-2026 роки.
- Обсяги та джерела фінансування Програми
Обсяги фінансування на виконання запланованих заходів Програми наведено в додатку 1 до Програми.
- Завдання та заходи Програми та результативні показники
Головним розпорядником коштів (відповідальним виконавцем) Програми є управління соціального захисту населення Калуської міської ради.
Для досягнення мети Програми з використанням сучасних підходів до визначення пріоритетності у розв’язанні існуючих проблем передбачено перелік завдань і заходів Програми та результативні показники згідно з додатком 2 до Програми.
- Очікувані результати виконання програми
- Моніторинг, оцінка та контроль за ходом виконання Програми.
Щоквартально до 15 числа місяця, наступного за звітним періодом готує звіт про стан та результати виконання заходів Програми і розміщує на офіційному сайті Калуської міської ради.
Щорічний і підсумковий звіт про результати виконання Програми виносяться на розгляд сесії Калуської міської ради та оприлюднюються на офіційному сайті Калуської міської ради.
Додаток 1 до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
тис.грн.
| Обсяг коштів, що планується залучити на виконання програми | Етапи виконання програми | |||||
| І | ІІ | ІІІ | Всього витрат на виконання програми | |||
| 2024 рік | 2025 рік | 2026 рік | 20__-20__ роки | 20__-20__ роки | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| Обсяг ресурсів, всього, у тому числі: |
10,0 | 10,0 | 10,0 | - | - | 30,0 |
| державний бюджет | - | - | - | - | - | - |
| обласний бюджет | - | - | - | - | - | - |
| бюджет територіальної громади | 10,0 | 10,0 | 10,0 | - | - | 30,0 |
| кошти інших джерел | - | - | - | - | - | - |
Начальник управління
соціального захисту населення
Калуської міської ради -
Головний розробник програми__________________ Любов ФЕДОРИШИН

