ОПИС ДОКУМЕНТУ

Рішення:

Прийнято

Сесія:

II

Скликання:

VIII

РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ

  • Підтримали
    34
  • Не підтримали
    0
  • Утримались
    0
  • Не голосували
    4
  • Відсутні
    1

УКРАЇНА
КАЛУСЬКА  МІСЬКА  РАДА
РІШЕННЯ
10.12.2020     №   41  
 
Про звернення Калуської міської ради до Кабінету Міністрів України
 
м.Калуш
(друга  сесія  восьмого
демократичного скликання)
 
   
 
 
 
 
 
Відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
 
ВИРІШИЛА:
 
            1. Схвалити та направити звернення Калуської міської ради до Кабінету Міністрів України (звернення додається).
 
            2. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника міського голови Мирослава Тихого.
 
 
 
Міський голова                                                                  Андрій Найда
                       
 
 
 
 
Кабінету Міністрів України
                                                                                              
 
 
   ЗВЕРНЕННЯ 
 
            Указом Президента України від 10.02.2010 №145 та Законом України від 12.02.2010 №1885-VI року територію міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації.
Об’єкти, які негативно впливають на екологічну ситуацію та становлять значну небезпеку, а саме: Домбровський кар’єр, відвали розкривних порід №1, №4, хвостосховища №1, №2, рудники «Калуш», «Голинь», «Ново- Голинь» є власністю АТ «Оріана» та ТзОВ «Оріана-Еко», які однак дані підприємства не вживають жодних заходів щодо вирішення екологічних проблем, тому Калуська міська рада стурбована існуючою екологічною ситуацією на даних об’єктах, так як вони розташовані на території Калуської міської територіальної громади та несуть загрозу життю та здоров’ю мешканців.
Так у 2018 році відповідно до запиту Калуської міської ради  за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (1800,0 тис. грн.) згідно договору з ТзОВ «Інститут Гірхімпром» було розроблено проектно-кошторисну документацію з ліквідації джерел забруднення підземних вод та рекультивації порушених земель на території гірничо-технологічних об’єктів колишнього Калуського калійно-магнієвого виробництва (Домбровський кар’єр із зовнішніми відвалами розкривних порід №1 та № 4, хвостосховище № 1, хвостосховище № 2, шламонакопичувач. Однак роботи згідно проекту не було виконано, оскільки власником (АТ «Оріана») не було подано відповідного запиту про виділення коштів з Державного бюджету на виконання даних робіт.
Екологічна ситуація на даних територіях продовжує погіршуватися та має усі передумови до переростання у техногенно-екологічну та соціальну надзвичайну ситуацію транскордонного характеру.
В межах території Калуської міської територіальної громади та її промислової зони (Калуського промвузла) знаходяться території, на яких відбуваються такі небезпечні явища, як зсуви земної поверхні, карстові явища, а також відбувається засолення водоносного горизонту, поверхневих та ґрунтових вод. Ареали засолення, що сформувалися внаслідок активного вимивання солей із хвостосховищ, солевідвалів, що витискається із затоплених шахтних виробок, розширюються. Розвиток таких процесів призвів до забруднення водоносного горизонту та загрожує втратою головної водозабірної станції «Добровляни» (90% водопостачання міста).
            Зсувні процеси розвиваються над відпрацьованими шахтними полями солевидобувних рудників «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь», а також мікрорайонах Височанка та Хотінь, що знаходяться на території м. Калуша.
Такі процеси, крім погіршення умов проживання, загрожують також пошкодженням та руйнуванням житлових будівель, транспортних сполучень та інженерних комунікацій.    
            За результатами геофізичних досліджень, проведених у попередні роки науково-дослідними інститутами було виділено ряд аномальних зон, в межах яких можна прогнозувати активізацію просадок та утворення провальних воронок. Процес зсуву земної поверхні буде тривалим, деформації матимуть нерівномірний характер і на деяких ділянках можуть виявитись критичними. У зону просідання потрапляють 1009 індивідуальних житлових будинків Калуської міської територіальної громади, а саме: м. Калуша, сіл Сівка-Калуська та Кропивник. Загальна кількість людей, що підлягають відселенню становить 4238 чоловік.
У листопаді 2015 року в м.Калуш, неподалік перехрестя вулиць Вітовського, Глібова та Мостиської, на північному каїнітовому полі рудника «Калуш» ДП «Калійний завод» ВАТ Оріана» утворилась провальна воронка №14а (провальна воронка №14 утворилась у 2008 році). Протягом 2017-2018 років дані провальні воронки було ліквідовано за кошти міського бюджету на загальну суму 1045,0 тис. грн.
            У 2020 році активізувався процес просідання земної поверхні в с. Кропивник. Просідання площею близько 6 га, глибиною до 1м, яке відбулось за межами населеного пункту на відстані орієнтовно 300 м до житлових будинків заповнилось водами атмосферного походження.
            Надзвичайна ситуація на території Калуського гірничо-промислового району розвивається упродовж багатьох років через господарську діяльність державних підприємств із видобуванням калійних солей, що здійснювалися без проведення ефективних технічних і природоохоронних заходів.
Дана ситуація викликає стурбованість та соціальну напругу серед місцевого населення та потребує негайного реагування та вирішення.
З огляду на вищевикладене, з метою вирішення питання просідання земної поверхні, відселення мешканців, житлові будинки яких розташовані у небезпечній зоні та недопущення катастрофічних наслідків і нещасних випадків, Калуська міська рада просить Кабінет Міністрів України розглянути можливість створення міжвідомчої комісії з представників Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, науковців, представників центральних, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інших компетентних органів для виїзду Калуської міської територіальної громади та вивчення питання на місці, з метою напрацювання пропозицій щодо шляхів вирішення екологічних проблем Калуського гірничо-промислового району..
Також просимо розглянути можливість розроблення Державної Програми будівництва житлових будинків для відселення людей, які проживають у небезпечних зонах просідання.
 
                                                  Прийнято на другій сесії восьмого
                                                  демократичного скликання 10 грудня 2020 року