ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 422
Текст:
Керуючись п. 24 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст. ст. 7, 12, 269-287 Податкового кодексу України, ст. ст. 12, 206 Земельного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2021 № 821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», беручи до уваги лист Антимонопольного комітету України «Про погодження проекту рішення» від 25.05.2023 № 63-02/1248 (вх. № 2968/02-15/04), лист Державної регуляторної служби України «Щодо проекту регуляторного акта» від 19.05.2023 № 1881/20-23 (вх. № 2876/02-32/12), враховуючи рекомендації постійних комісій міської ради з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та інвестиційної політики; з питань будівництва та землеустрою; з питань власності, житлово-комунального господарства та екології, міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Встановити з 01.01.2024 року на території Калуської міської територіальної громади ставки земельного податку.
1.1. Платників плати за землю визначено пунктом 269.1 статті 269 Податкового кодексу України.
1.2. Об’єкт оподаткування плати за землю визначено пунктом 270.1 статті 270 Податкового кодексу України.
1.3. Базу оподаткування плати за землю визначено пунктом 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.
1.4. Ставки земельного податку на території Калуської міської територіальної громади визначені відповідно до статей 274-277 Податкового кодексу України та викладені у додатку 1 до цього рішення.
1.5. Пільги зі сплати земельного податку визначені відповідно до статей 281-284 Податкового кодексу України та у додатку 2 до цього рішення.
1.6. Базовий (податковий) звітний період дорівнює календарному року відповідно до статті 285 Податкового кодексу України.
1.7. Порядок обчислення, строки сплати за землю визначено статтями 286, 287 Податкового кодексу України.
2. Рішення набирає чинності з 01.01.2024 року.
3. Рішення Калуської міської ради від 21.06.2018 № 1634 «Про встановлення ставок земельного податку та орендної плати на території міста Калуша» та із змінами, внесеними згідно з рішеннями від 29.11.2018 № 1941, від 31.01.2019 № 2145, від 28.02.2019 №2175, від 28.03.2019 №2232 та рішення про ставки та пільги зі сплати земельного податку прийняті сільськими радами населених пунктів, що увійшли до Калуської міської територіальної громади визнати такими, що з 01.01.2024 року втратили чинність:
- рішення Боднарівської сільської ради від 22.05.2019 № 300-27/2019;
- рішення Вістівської сільської ради від 25.06.2018 № 450;
- рішення Голинської сільської ради від 25.06.2020 № 1341;
- рішення Копанківської сільської ради від 20.08.2019 № 829;
- рішення Кропивницької сільської ради від 27.06.2019 № 7-23/307;
- рішення Мостищенської сільської ради від 27.06.2019 № 360-29/2019;
- рішення Пійлівської сільської ради від 20.06.2019 № 36-25/2019;
- рішення Ріп’янської сільської ради від 26.07.2019 № 4-23/2019;
- рішення Сівка-Калуської сільської ради від 27.06.2019 № 174;
- рішення Студінської сільської ради від 26.06.2019 № б/н;
- рішення Тужилівської сільської ради від 24.06.2019 № 29-1/2019.
4. Управлінню земельних відносин Калуської міської ради оприлюднити це рішення в засобах масової інформації та на офіційному сайті Калуської міської ради.
5. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника міського голови Мирослава Тихого та постійні комісії міської ради з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та інвестиційної політики; з питань будівництва та землеустрою; з питань власності, житлово-комунального господарства та екології.
Міський голова Андрій НАЙДА
Аналіз регуляторного впливу регуляторного акта- проекту рішення Калуської міської ради
«Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на території
Калуської міської територіальної громади»
Аналіз регуляторного впливу проекту рішення Калуської міської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на території Калуської міської територіальної громади» підготовлено згідно із вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», Постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2021 № 821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України».
Аналіз визначає правові та організаційні засади реалізації проекту визначеного рішення.
I. Визначення проблеми
Відповідно до пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень, зокрема орендної плати.
Разом з тим, відповідно до підпункту 12.3.3. пункту 12.3 статтті 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради надсилають у десятиденний строк з дня прийняття рішень, але не пізніше 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та/або зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та/або зборів, в електронному вигляді інформацію щодо ставок та податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів у порядку та за формою, затвердженими Кабінетом Міністрів України, та копії прийнятих рішень про встановлення місцевих податків та/або зборів та про внесення змін до таких рішень
Також пунктом 284.1 статті 284 Податкового кодексу України органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Однією з проблем місцевої громади є недостатня наповнюваність місцевого бюджету, що не дозволяє виконувати місцеві бюджетні програми, забезпечити належний рівень життя жителів Калуської міської територіальної громади.
Так, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року №714-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області» до складу Калуської міської територіальної громади (далі – ТГ) увійшли 17 населених пунктів: м.Калуш, с.Боднарів, с.Бабин-Зарічний, с.Вістова, с.Голинь, с.Довге-Калуське, с.Копанки, с.Кропивник, с.Мислів, с.Мостище, с.Пійло, с.Ріп’янка, с.Середній Бабин, с.Сівка-Калуська, с.Студінка, с.Тужилів, с.Яворівка.
Станом на сьогоднішній день, земельний податок в межах міста Калуша встановлюється відповідно до діючих ставок земельного податку, затверджених рішенням від 21.06.2018 № 1634 «Про встановлення ставок земельного податку та орендної плати на території міста Калуша» та із змінами, внесеними згідно з рішеннями від 29.11.2018 № 1941, від 31.02.2019 № 2145, від 28.03.2019 № 2232, від 28.02.2019 № 2175, які не суперечать вимогам законодавства, однак потребують зваженого перегляду з урахуванням особливостей населених пунктів, що увійшли до Калуської міської територіальної громади та потреб місцевого бюджету.
На території населених пунктів, що увійшли до Калуської міської територіальної громади ставки та пільги зі сплати земельного податку встановлюється відповідно до діючих ставок земельного податку затверджені сільськими радами попереднього скликання.
Тому, відсутність прийнятого рішення щодо встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на території Калуської міської територіальної громади порушує норми Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Таким чином, ухвалення рішення Калуської міської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на території Калуської міської територіальної громади», що набуде чинності з наступного бюджетного періоду – з 01 січня 2024 року, необхідне для прозорого та ефективного встановлення ставок земельного податку та пільг зі сплати земельного податку.
Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:
Таблиця 1
«Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на території
Калуської міської територіальної громади»
Групи (підгрупи) | Так | Ні |
Громадяни | + | - |
Держава | + | - |
Суб’єкти господарювання | + | - |
У тому числі субєкти малого підприємництва | + |
Встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку не може бути розв’язано за допомогою ринкових механізмів, так як виключно компетенцією міської ради є затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Прийняття даного регуляторного акта забезпечить збільшення надходжень до місцевого бюджету із врахуванням потреб ТГ.
II. Цілі державного регулювання
Метою державного регулювання у випадку прийняття рішення Калуської міської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на території Калуської міської територіальної громади» є:
- забезпеченння дотримання вимог Податкового кодексу України щодо місцевих податків і зборів;
- забезпечення стабільних надходжень до бюджету Калуської міської територіальної громади;
- виконання програм соціального та економічного розвитку громади;
- підвищення ефективності використання земельних ділянок шляхом встановлення відповідних ставок земельного податку.
Індикаторами досягнення цілей регулювання та зменшення масштабів проблеми є:
- кількісні: надходження плати за землю до місцевого бюджету ТГ (2022 рік фактичні надходження - 19 761,70 тис. грн., 2023 рік планові показники – 18 600,00 тис. грн., 2024 рік прогнозні показники - 21 119,50 тис. грн);
- часовий: дія регуляторного акта безстроково;
- якісний: забезпечення виконання міських програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного урядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.
III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей.
3.1. Визначення альтернативних способів
Таблиця 2
Вид альтернати | Опис альтернативи |
Альтернатива 1 (неприйняття регуляторного акту) | Альтернатива1 передбачає неприйняття регуляторного акту, що є неприпустимим, оскільки це призведе до порушення норм податкового та бюджетного законодавства України, можливі ризики щодо недоотримання коштів до місцевого бюджету. |
Альтернатива 2 (прийняття регуляторного акту із зміною деяких ставок та пільг зі сплати земельного податку) | Альтернатива 2 передбачає прийняття регуляторного акту зі зміною деяких ставок земельного податку та розміру пільг зі сплати земельного податку. |
Альтернатива 3 (прийняття регуляторного акту із такими ж ставками земельного податку, які діяли минулого року) | Альтернатива 3 передбачає прийняття регуляторного акту із такими ж ставками земельного податку, які діяли минулого бюджетного періоду |
3.2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей.
3.2.1. Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування
Таблиця 3
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Альтернатива 1 Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін | Відсутні | За відсутності податкових пільг територіальній громаді міста буде завдано значний негативний вплив, оскільки збільшення податкового навантаження на неплатоспроможних власників та користувачів земельних ділянок зумовлює соціальну напругу в місті та ставить під загрозу забезпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету. |
Альтернатива 2 | Відсутні | Втрати бюджету міста на виконання програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного урядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. |
Альтернатива 3 | Удосконалення системи місцевого оподаткування; підвищення рівня використання економічних ресурсів міста; забезпечення надходжень до місцевого бюджету від плати за землю, що можуть бути спрямовані на виконання міських цільових програм | Витрати часу, матеріальних ресурсів для фіскальних органів на адміністрування плати за землю, розмір яких, з незначними змінами, залишається на рівні попередніх років |
2.2. Оцінка впливу на сферу інтересів громади
Таблиця 4
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Альтернатива 1 | Відсутні | Втрата пільг з плати за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими й дачними будинками фізичних осіб. У результаті втрати бюджетними, комунальними підприємствами права на отримання пільг зі сплати за землю, оскільки такі пільги ПКУ не встановлені, можливе зростання тарифів на послуги, що надаються громадянам такими підприємствами. Унаслідок можливого підвищення споживчих цін прогнозується збільшення витрат громадян на придбання товарів та послуг |
Альтернатива 2 | Відсутні | Відсутні. Втрати бюджету ТГ зумовлять неможливість забезпечення його фінансування на виконання міських цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного урядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
Альтернатива 3 | Зменшення податкового навантаження на землекористувачів шляхом установлення пільгових ставок для земельних ділянок, зайнятих житловим фондом, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими й дачними будинками фізичних осіб, а також унаслідок установлення пільг комунальним підприємствам-надавачам послуг. Розвиток інфраструктури, збільшення кількості робочих місць; спрямування фінансового ресурсу за рахунок забезпечення стабільних податкових надходжень плати за землю на вирішення соціальних проблем населення | Відсутні |
2.3. Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Таблиця 5
Показник | Великі | Середні | Малі, в т.ч. мікро | ФОП | Разом |
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць | 1 | 45 | 507 | 3039 | 3592 |
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків | 0,05 | 1,25 | 14,1 | 84,6 | 100,0 |
Таблиця 6
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Альтернатива 1 | Відсутні | Відсутні. У результаті втрати бюджетними, комунальними підприємствами пільг зі сплати за землю, оскільки такі пільги ПКУ не встановлені, можливе зростання тарифів на послуги, що надаються суб’єктам господарювання цими підприємствами. |
Альтернатива 2 | Економія коштів на сплату податків | Відсутні. Втрати бюджету міста зумовлять неможливість забезпечення фінансування бюджету ТГ на виконання програм. |
Альтернатива 3 | Встановлення ставок земельного податку за користування земельними ділянками ТГ з урахуванням диференціації за видами цільового використання земель | Для суб’єктів господарювання розмір плати за землю суттєво не збільшується, тому вони несуть витрати лише на ознайомлення з вимогами запропонованого регуляторного акта |
Додаток 1
ВИТРАТИ
на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта по альтернативі 1
Таблиця 7
№ п/п | Витрати | За перший рік | За п’ять років |
1 | Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо, гривень | - | - |
2 | Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення - - необхідності у сплаті податків/зборів), гривень | - | - |
3 | Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, гривень | 4год.*40,46 грн. =161,84 | 809,20 |
4 | Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/ приписів тощо), гривень | - | - |
5 | Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), гривень | - | - |
6 | Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), гривень | - | - |
7 | Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу, гривень | - | - |
8 | Інше (уточнити), гривень | - | - |
9 | РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8), гривень | 161,84 | 809,20 |
10 | Кількість суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць | 46 | 46 |
11 | Сумарні витрати суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень | 7444,64 | 37223,20 |
Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів великого і середнього підприємництва щодо виконання регулювання та звітування.
Розрахунок вартості 1 людино-години:
Норма робочого часу на 2023 рік становить при 40 - годинному робочому тижні – 2080,0 годин за умови, що воєнний стан триватиме протягом усього 2023 року (із врахуванням положень Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136).
Мінімальний місячний розмір заробітної плати на 01.01.2023 р. становить: 6700 грн. та 40,46 грн. у погодинному розмірі (Закон України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»).
Додаток 2
ВИТРАТИ
на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта по альтернативі 2
Таблиця 8
№ п/п | Витрати | За перший рік | За п’ять років |
1 | Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо, гривень | - | - |
2 | Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення - необхідності у сплаті податків/зборів), гривень | - | - |
3 | Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, гривень | 4год.*40,46 грн. =161,84 | 809,20 |
4 | Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/ приписів тощо), гривень | - | - |
5 | Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), гривень | - | - |
6 | Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), гривень | - | - |
7 | Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу, гривень | - | - |
8 | Інше (уточнити), гривень | - | - |
9 | РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8), гривень | 161,84 | 809,20 |
10 | Кількість суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць | 46 | 46 |
11 | Сумарні витрати суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень | 7444,64 | 37223,20 |
Додаток 3
ВИТРАТИ
на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта по альтернативі 3
Таблиця 9
№ п/п | Витрати | За перший рік | За п’ять років |
1 | Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо, гривень | - | - |
2 | Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення - необхідності у сплаті податків/зборів), гривень | - | - |
3 | Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, гривень | 4год.*40,46 грн. =161,84 | 809,20 |
4 | Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/ приписів тощо), гривень | - | - |
5 | Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), гривень | - | - |
6 | Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), гривень | - | - |
7 | Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу, гривень | - | - |
8 | Інше (уточнити), гривень | - | - |
9 | РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8), гривень | 161,84 | 809,20 |
10 | Кількість суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць | 46 | 46 |
11 | Сумарні витрати суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень | 7444,64 | 37223,20 |
Таблиця 10
Сумарні витрати за альтернативами | Сума витрат, грн За перший рік | Сума витрат, грн За п’ять років |
Альтернатива 1 | 7444,64 | 37223,20 |
Альтернатива 2 | 7444,64 | 37223,20 |
Альтернатива 3 | 7444,64 | 37223,20 |
Витрати субєктів господарювання великого та середнього підприємництва, що виникають внаслідок дії регуляторного акта, не будуть відрізнятися з урахуванням альтернатив, оскільки земельний податок не є новим.
IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Здійснюється вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей.
Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:
4 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);
3 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);
2 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);
1 - цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).
Таблиця 11
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) | Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) | Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
Неприйняття регуляторного акту | 1 | Даний спосіб є неприпустимим, оскільки це призведе до порушення норм податкового та бюджетного законодавства України, можливі ризики щодо недоотримання коштів до місцевого бюджету |
Прийняття регуляторного акту із зміною деяких ставок земельного податку | 4 | Даний спосіб дає змогу забезпечити досягнення цілей державного регулювання в повному обсязі, а також збільшити надходження до місцевого бюджету без суттєвого податкового навантаження на суб’єктів господарювання. |
Прийняття регуляторного акту із такими ж ставками земельного податку, які діяли минулого року | 3 | Даний спосіб частково забезпечує досягнення цілей державного регулювання, не сприяє збільшенню надходжень до місцевого бюджету. |
Таблиця 12
Рейтинг результативності | Вигоди (підсумок) | Витрати (підсумок) | Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
Альтернатива 1 | Відсутні | Витрати на рівні минулих років | Невиконання вимог чинного законодавства |
Альтернатива 2 | Суб’єкти господарювання будуть сплачувати плату за землю на справедливих умовах. | Незначне збільшення витрат на сплату земельного податку, без суттєвого навантаження на суб’єктів господарювання | Досягнення цілей державного регулювання в повному обсязі. Створення сприятливих умов для розвитку бізнесу за рахунок додаткового надходження до бюджету, створення справедливих умов господарювання для СГД. |
Альтернатива 3 | Даний спосіб частково забезпечує досягнення цілей державного регулювання, розмір податку не змінюється | Витрати на рівні попереднього бюджетного періоду | Даний спосіб не сприяє збільшенню надходжень до місцевого бюджету, що, відповідно, негативно впливає на інвестиційну привабливість міста (стан доріг, соціальної сфери тощо) . |
Таблиця 13
Рейтинг | Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи | Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Альтернатива 1 | - | - |
Альтернатива 2 | Затвердження такого регуляторного акта забезпечить досягнення встановлених цілей в повному обсязі. | Зміни в законодавстві, внесення змін до Податкового кодексу України. |
Альтернатива 3 | Стабільні ставки земельного податку. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить часткове досягнення встановлених цілей. | На дію запропонованого регуляторного акту можуть вплинути зміни в законодавстві, зокрема, до Податкового кодексу України. |
V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми
Механізм дії запропонованого регуляторного акта спрямований на виконання вимог законодавства України, відповідно до якого виключно місцевим радам належать повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів, втому числі затвердження ставок земельного податку.
Прийняття регуляторного акта - рішення про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку, що набуде чинності з наступного бюджетного періоду – з 01 січня 2024 року, забезпечить затвердження ставок земельного податку та, відповідно, стабільність наповнення загального фонду місцевого бюджету Калуської міської територіальної громади.
В результаті встановлення ставок земельного податку для кожного виду цільового призначення земель платники земельного податку (юридичні особи) зможуть самостійно визначити розмір земельного податку із застосуванням наданих податкових пільг та подати звітність до Головного управління ДПС у Івано-Франківській області, як того вимагає Податковий кодекс України.
Також рішення про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку (інформація щодо ставок та податкових пільг), надіслані до контролюючого органу у терміни, визначені ст. 12 ПКУ, буде підставою для нарахування контролюючими органами земельного податку фізичним особам, що забезпечить стабільність надходжень від сплати земельного податку до місцевого бюджету.
Прийняття регуляторного акта є оптимальним способом досягнення цілей, оскільки він забезпечує:
- використання наданих державою повноважень органу місцевого самоврядування щодо встановлення земельного податку та пільг зі сплати земельного податку;
- для суб’єктів господарювання, яких стосуватиметься даний регуляторний акт, чітке визначення розмірів земельного податку відповідно до класифікації видів цільового призначення земельних ділянок,
- для бюджету - збільшення дохідної частини бюджету Калуької міської ТГ за рахунок надходжень від сплати земельного податку.
VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги.
Для впровадження вимог регуляторного акта не потрібно додаткових витрат з бюджету, а також немає необхідності створювати додаткові робочі місця, оскільки плата за землю не новий вид податку, а виконання вимог регуляторного акта буде покладено на працівників, які уже задіяні в процесі виконання вимог законодавства України у сфері земельних відносин.
На виконання вимог регуляторного акта для органів місцевого самоврядування до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта здійснено розрахунок витрат (Тест малого підприємництва) згідно з додатком 4.
VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Рішення набуває чинності з початку наступного бюджетного періоду, тобто з 01.01.2024 року. Передбачається не обмежувати строк дії запропонованого регуляторного акта. У разі необхідності за підсумками відстежень та змінами у законодавстві будуть вноситись зміни до нього.
Землекористувачі несуть відповідальність за своєчасне та повне погашення зобов'язань з плати за землю в порядку й розмірах, установлених ПКУ. Несплачена сума вважається податковим боргом і підлягає стягненню в примусовому порядку.
Таким чином, власники та користувачі земельних ділянок зацікавлені у виконанні вимог запропонованого проекту рішення.
На дію регуляторного акта можуть негативно вплинути значні темпи інфляції та економічна криза.
VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
Виходячи з цілей державного регулювання, для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі статистичні показники:
- надходження від сплати земельного податку з юридичних осіб;
- надходження від сплати земельного податку з фізичних осіб.
До кількісних показників належать: чисельність платників за землю, надходження коштів до місцевого бюджету від плати за землю, розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання у зв’язку виконанням вимог акта. Крім кількісних показників до вигод належить забезпечення фінансування міських цільових програм за рахунок збільшення надходжень коштів до місцевого бюджету від плати за землю.
Таблиця 14
Назва показника | У разі прийняття рішення про встановлення земельного податку | |
---|---|---|
Перший рік провадження | За п’ять років | |
Кількість платників плати за землю, на яких поширюватиметься регуляторний акт, осіб, у тому числі: | 3592 | 3629 |
- юридичних осіб | 556 | 556 |
- фізичних осіб | 3039 | 3073 |
Надходження коштів до бюджету ТГ від сплати земельного податку за землю, грн., у тому числі: | 21 119,50 | 105 597,50 |
- юридичними особами | 19 884,80 | 99 424,00 |
- фізичними особами | 1 234,70 | 6 173,50 |
Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання у зв’язку з виконанням вимог акта, (год./грн.)* | 0,25*40,46 | 0,25*202,3 |
Рівень поінформованості громади та суб’єктів господарювання з основних положень акта | Високий | Високий |
* Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання – юридичними особами, пов’язаний з виконанням вимог акта, може бути змінений, якщо зміниться розмір мінімальної заробітної плати.( 40,46 грн. – розмір коштів, 0,25 годин – розмір часу).
В результаті реалізації регуляторного акта прогнозується збільшення надходжень від плати за землю, в тому числі за рахунок податкових надходжень від населених пунктів, що приєдналися до Калуської міської територіальноїгромади.
IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься
відстеження результативності дії регуляторного акта
Відстеження результативності дії регуляторного акта буде здійснюватися в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до Методики, затвердженої поставою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 №308 (із змінами та доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р.№1151).
Строки проведення базового відстеження результативності дії регуляторного акта:
до дня набрання чинності цим регуляторним актом або набрання чинності більшістю його положень - грудень 2023 року
Строки проведення повторного відстеження результативності дії регуляторного акта:
через рік після набрання чинності даного регуляторного акту (січень 2025 року)
Строки проведення періодичного відстеження результативності дії регуляторного акта:
Періодичне відстеження результативності регуляторного акта здійснюються раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.
Метод проведення відстеження результативності:
статистичний
Види даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:
статистичні
Відстеження результативності регуляторного акту буде здійснюватися управлінням земельних відносин Калуської міської ради.
У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань шляхом аналізу якісних показників дії цього акта, ці питання будуть врегульовані шляхом внесення відповідних змін.
Можливої шкоди від наслідків дії акта не вбачається.
Заступник начальника управління
земельних відносин Калуської міської ради Галина ШИДЛОСЬ
Додаток 4
ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)
1. Консультації з представниками малого підприємництва та ФОП щодо оцінки впливу регулювання
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання.
Таблиця 15
Порядковий номер | Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) | Кількість учасників консультацій, осіб | Основні результати консультацій (опис) |
1. | Розробником проведено в телефонному режимі консультації з представниками органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання стосовно дії проекту регуляторного акта | 7 | Отримання інформації та пропозицій |
2. | Розробником надіслано письмові запити щодо оцінки впливу проекту регуляторного акта | 2 | Отримання інформації, статистичних даних |
2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва
(малі та ФОП):
- кількість суб’єктів малого підприємництва та ФОП, на яких поширюється регулювання: 3546 (Калуська міська ТГ);
- питома вага суб’єктів малого підприємництва та ФОП у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 98,7 (відсотків).
3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва та ФОП
на виконання вимог регулювання
Таблиця 16
№ п/п | Найменування оцінки | У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) | Періодичні (за наступний рік) | Витрати за п’ять років |
оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва та ФОП на виконання регулювання | ||||
1 | Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) | - | - | - |
2 | Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування | - | - | - |
3 | Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали) | - | - | - |
4 | Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) | - | - | - |
5 | Інші процедури (уточнити) | - | - | - |
6 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5) | - | - | - |
7 | Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | 3546 | ||
8 | Сумарно, гривень | - | ||
Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва та ФОП щодо виконання регулювання та звітування | ||||
9 | Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання | |||
10 | Процедури організації виконання вимог регулювання | 4год.*40,46 грн. =161,84 | 161,84 грн. | 809,20 грн. |
11 | Процедури офіційного звітування | 4год.*40,46 грн. =161,84 | 161,84 грн. | 809,20 грн. |
12 | Процедури щодо забезпечення процесу перевірок | 1 год. х 12 міс. х 40,46 грн. = 485,52 грн. | 485,52 грн. | 2 427,60 грн |
13 | Інші процедури (уточнити) | - | - | - |
14 | Разом, гривень | 809,20 | Х | 4 046,00 |
15 | Кількість суб’єктів малого підприємництва та ФОП, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць (кількість суб’єктів господарювання є умовною, оскільки не у всіх суб’єктів у власності чи постійному користуванні є земельні ділянки, отже, не всі платитимуть земельний податок та звітуватимуть | 3546 | ||
16 | Сумарно, гривень | 809,20 х 3546 = 2 869 423,20 | Х | 14 347 116,00 |
Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів великого і середнього підприємництва щодо виконання регулювання та звітування.
Розрахунок вартості 1 людино-години:
Норма робочого часу на 2023 рік становить при 40 - годинному робочому тижні – 2080,0 годин за умови, що воєнний стан триватиме протягом усього 2023 року (із врахуванням положень Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136).
Мінімальний місячний розмір заробітної плати на 01.01.2023 р. становить: 6700 грн. та 40,46 грн. у погодинному розмірі (Закон України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»).
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання
суб’єктів малого підприємництва та ФОП
Державний орган, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання: Головне управління ДПС у Івано-Франківській області
Таблиця 17
Процедура регулювання суб’єктів малого підприємництва та ФОП (розрахунок на одного типового суб’єкта господарювання малого підприємництва та ФОП - за потреби окремо для суб’єктів малого та ФОП) | Планові витрати часу на процедуру | Вартість часу співробітник а органу державної влади відповідної категорії (заробітна плата), гривень | Оцінка кількості процедур за рік, що припадають на одного суб’єкта | Оцінка кількості суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання | Витрати на адміністрування регулювання (за рік), гривень |
1. Облік суб’єкта господарювання , що перебуває у сфері регулювання | - | - | - | - | - |
2. Поточний контроль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі: | 0,25 | 40,46 | 1 | 3546 | 0,25х40,46х1х3546= 35 867,79 |
камеральні | - | - | - | - | - |
виїзні | - | - | - | - | - |
3. Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання | - | - | - | - | - |
4. Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання | - | - | - | - | - |
5. Оскарження одного окремого рішення суб’єктами господарювання | - | - | - | - | - |
6. Підготовка звітності за результатами регулювання | 0,25 | 40,46 | 1 | 3546 | 0,25х40,46х1х3546= 35 867,79 |
Разом за рік | 35 867,79 | ||||
Сумарно за п’ять років | 179 338,95 |
4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва та ФОП, що виникають на виконання вимог регулювання, грн.
Таблиця 18
№ п/п | Показник | Перший рік регулювання (стартовий), тис.грн | За п’ять років тис.грн |
1 | Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва та ФОП на виконання регулювання | - | - |
2 | Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва та ФОП щодо виконання регулювання та звітування | 2 869, 423,20 | 14 347 116,00 |
3 | Сумарні витрати малого підприємництва та ФОП на виконання запланованого регулювання | 2 869 423,20 | 14 347 116,00 |
4 | Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва та ФОП | 35 867,79 | 179 338,95 |
5 | Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання | 5 774 714,19 | 28 873 570,95 |
5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва та ФОП щодо запропонованого регулювання
Податковим кодексом України визнчено об’єкт, базу оподаткування, податковий період, порядки обчислення суми податку, обчислення сум податку в разі зміни власника/ користувача об’єкта оподаткування, строк, порядок сплати податку та інші його обов’язкові елементи й повноваження органів місцевого самоврядування щодо його встановлення.
При його запровадженні для суб’єктів господарювання на законодавчому рівні вже застосовано коригуючі (пом’якшувальні) заходи, а саме: встановлено земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком та визначено пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб.
Відповідно до податкового законодавства до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення ставок та пільг по місцевих податках та зборах у межах, встановлених Кодексом.
Пом’якшувальними заходами для суб’єктів малого підприємництва є встановлення зменшених ставок земельного податку (не в максимальних розмірах). Запропоновані розміри ставок податку забезпечать виконання соціально важливих цільових програм, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, культури, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, тощо.
Щодо спрощення адміністративних процедур з регулювання, то форма декларації, а також перелік документів, які подаються в державний контролюючий орган, визначено законодавством України.
Таким чином, немає підстав щодо встановлення пом’якшувальних заходів адміністративних процедур по регулюванню.
Заступник начальника управління
земельних відносин Калуської міської ради Галина ШИДЛОСЬ
Додаток 1
до рішення міської ради
від ________ №________
СТАВКИ
земельного податку1
Ставки земельного податку встановлюються та вводяться в дію з 01 січня 2024 року.
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області | Код району | Код згідно з КАТОТТГ | Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади | ||||||
UA26000000000069363 | UA26060000000042554 | UA26060170000091466 | Калуська міська територіальна громада | ||||||
UA26060170010082672 | місто Калуш | ||||||||
UA26060170020043053 | село Бабин-Зарічний | ||||||||
UA26060170030021440 | село Боднарів | ||||||||
UA26060170040093433 | село Вістова | ||||||||
UA26060170050078863 | село Голинь | ||||||||
UA26060170060012101 | село Довге-Калуське | ||||||||
UA26060170070037344 | село Копанки | ||||||||
UA26060170080011088 | село Кропивник | ||||||||
UA26060170090021584 | село Мислів | ||||||||
UA26060170100099078 | село Мостище | ||||||||
UA26060170110080049 | село Пійло | ||||||||
UA26060170120012306 | село Ріп’янка | ||||||||
UA26060170130089671 | село Середній Бабин | ||||||||
UA26060170140052467 | село Сівка-Калуська | ||||||||
UA26060170150039012 | село Студінка | ||||||||
UA26060170160099158 | село Тужилів | ||||||||
UA26060170170037088 | село Яворівка | ||||||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | найменування2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | ||||
01 | Земельні ділянки сільськогосподарського призначення | ||||||||
01.01 | Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.02 | Для ведення фермерського господарства4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.03 | Для ведення особистого селянського господарства4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | найменування2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | ||||
01.04 | Для ведення підсобного сільського господарства4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.05 | Для індивідуального садівництва4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.06 | Для колективного садівництва4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.07 | Для городництва4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.08 | Для сінокосіння і випасання худоби | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.09 | Для дослідних і навчальних цілей | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.10 | Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.11 | Для надання послуг у сільському господарстві | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.12 | Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.13 | Для іншого сільськогосподарського призначення | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.14 | Для цілей підрозділів 01.01-01.13 та 01.15-01.19 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.15 | Земельні ділянки запасу під сільсьогосподарськими будівлями і дворами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.16 | Земельні ділянки під полезахисними лісовими смугами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.17 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичними особами) | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.18 | Земельні ділянки загального користування, які використовуються як польові дороги, прогони | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
01.19 | Земельні ділянки під громадськими сіножатями та громадськими пасовищами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
02 | Земельні ділянки житлової забудови | ||||||||
02.01 | Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.02 | Для колективного житлового будівництва4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.03 | Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.04 | Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.05 | Для будівництва індивідуальних гаражів | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.06 | Для колективного гаражного будівництва | 0,030 | 0,030 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.07 | Для іншої житлової забудови | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.08 | Для цілей підрозділів 02.01-02.07, 02.09-02.12 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | найменування2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | ||||
02.09 | Для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови | 0,500 | 0,500 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.10 | Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури | 0,500 | 0,500 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.11 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
02.12 | Земельні ділянки загального користування, які використовуються як внутрішньоквартальні проїзди, пішохідні зони | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
Примітка: земельні ділянки надані у власність, постійне користування ОСББ та використовуються для обслуговування багатоквартирного житлового будинку | 0,030 | 0,030 | 5,000 | 5,000 | |||||
03 | Земельні ділянки громадської забудови | ||||||||
03.01 | Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування4 | 0,300 | 0,300 | 1,000 | 1,000 | ||||
03.02 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти4 | 0,300 | 0,300 | 1,000 | 1,000 | ||||
03.03 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги4 | 0,300 | 0,300 | 1,000 | 1,000 | ||||
03.04 | Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій4 | 0,300 | 0,300 | 1,000 | 1,000 | ||||
03.05 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування4 | 0,300 | 0,300 | 1,000 | 1,000 | ||||
03.06 | Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів4 | 0,300 | 0,300 | 1,000 | 1,000 | ||||
03.07 | Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі | 0,500 | 0,500 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.08 | Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування | 0,500 | 0,500 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.09 | Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.10 | Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов’язаною з отриманням прибутку | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | найменування2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | ||||
03.11 | Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.12 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.13 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.14 | Для розміщення та постійної діяльності органів ДСНС 4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.15 | Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови | 0,500 | 0,500 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.16 | Для цілей підрозділів 03.01-03.15, 03.17-03.20 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 0,500 | 0,500 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.17 | Для розміщення та експлуатації закладів з обслуговування відвідувачів об’єктів рекреаційного призначення | 0,500 | 0,500 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.18 | Для розміщення та експлуатації установ/місць виконання покарань | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.19 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
03.20 | Земельні ділянки загального користування, які використовуються як внутрішньоквартальні проїзди, пішохідні зони | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
04 | Земельні ділянки природно-заповідного фонду | ||||||||
04.01 | Для збереження та використання біосферних заповідників | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
04.02 | Для збереження та використання природних заповідників4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
04.03 | Для збереження та використання національних природних парків4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
04.04 | Для збереження та використання ботанічних садів4 | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
04.05 | Для збереження та використання зоологічних парків | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
04.06 | Для збереження та використання дендрологічних парків | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
04.07 | Для збереження та використання парків - пам’яток садово-паркового мистецтва | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
04.08 | Для збереження та використання заказників | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
04.09 | Для збереження та використання заповідних урочищ | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
04.10 | Для збереження та використання пам’яток природи | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | ||||
04.11 | Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
05 | Земельні ділянки іншого природоохоронного призначення | ||||||||
05.01 | Земельні ділянки іншого природоохоронного призначення (земельні ділянки, в межах яких є природні об’єкти, що мають особливу наукову цінність, та які надаються для збереження і використання цих об’єктів, проведення наукових досліджень, освітньої та виховної роботи) | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
05.02 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
06 | Земельні ділянки оздоровчого призначення | ||||||||
06.01 | Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
06.02 | Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
06.03 | Для інших оздоровчих цілей | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
06.04 | Для цілей підрозділів 06.01-06.03, 06.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
06.05 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
07 | Земельні ділянки рекреаційного призначення | ||||||||
07.01 | Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
07.02 | Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
07.03 | Для індивідуального дачного будівництва | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
07.04 | Для колективного дачного будівництва | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
07.05 | Для цілей підрозділів 07.01-07.04, 07.06-07.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
07.06 | Для збереження, використання та відтворення зелених зон і зелених насаджень | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
07.07 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
07.08 | Земельні ділянки загального користування, які використовуються як зелені насадження загального користування | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | найменування2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | ||||
07.09 | Земельні ділянки загального користування відведені під місця поховання | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
08 | Земельні ділянки історико-культурного призначення | ||||||||
08.01 | Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
08.02 | Для розміщення та обслуговування музейних закладів | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
08.03 | Для іншого історико-культурного призначення | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
08.04 | Для цілей підрозділів 08.01-08.03, 08.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
08.05 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
09 | Земельні ділянки лісогосподарського призначення | ||||||||
09.01 | Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг | 0,100 | 0,100 | 0,100 | 0,100 | ||||
09.02 | Для іншого лісогосподарського призначення | 0,100 | 0,100 | 0,100 | 0,100 | ||||
09.03 | Для цілей підрозділів 09.01-09.02, 09.04-09.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 0,100 | 0,100 | 0,100 | 0,100 | ||||
09.04 | Для розміщення господарських дворів лісогосподарських підприємств, установ, організацій та будівель лісомисливського господарства | 0,100 | 0,100 | 0,100 | 0,100 | ||||
09.05 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 0,100 | 0,100 | 0,100 | 0,100 | ||||
10 | Земельні ділянки водного фонду | ||||||||
10.01 | Для експлуатації та догляду за водними об’єктами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.02 | Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.03 | Для експлуатації та догляду за смугами відведення | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.04 | Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.05 | Для догляду за береговими смугами водних шляхів | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.06 | Для сінокосіння | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.07 | Для рибогосподарських потреб | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | найменування2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | ||||
10.08 | Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.09 | Для проведення науково-дослідних робіт | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.10 | Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.11 | Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.12 | Для цілей підрозділів 10.01-10.11, 10.13-10.16 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.13 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.14 | Водні об’єкти загального користування | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.15 | Земельні ділянки під пляжами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
10.16 | Земельні ділянки під громадськими сіножатями | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
11 | Земельні ділянки промисловості | ||||||||
11.01 | Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
11.02 | Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
11.03 | Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
11.04 | Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
11.05 | Для цілей підрозділів 11.01-11.04, 11.06-11.08 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
11.06 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | найменування2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | ||||
11.07 | Земельні ділянки загального користування, які використовуються як зелені насадження спеціального призначення | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
11.08 | Земельні ділянки загального користування, відведенні для цілей поводження з відходами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12 | Земельні ділянки транспорту | ||||||||
12.01 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.02 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту | Х | Х | Х | Х | ||||
12.03 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.04 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.05 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.06 | Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.07 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.08 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.09 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.10 | Для цілей підрозділів 12.01-12.09, 12.11-12.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.11 | Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.12 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
12.13 | Земельні ділянки загального користування, які використовуються як вулиці, майдани, проїзди, дороги, набережні | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
13 | Земельні ділянки зв’язку | ||||||||
13.01 | Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
13.02 | Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
13.03 | Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | найменування2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | ||||
13.04 | Для цілей підрозділів 13.01-13.03, 13.05-13.06 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
13.05 | Для розміщення та постійної діяльності Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
13.06 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
14 | Земельні ділянки енергетики | ||||||||
14.01 | Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
14.02 | Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
14.03 | Для цілей підрозділів 14.01-14.02, 14.04-14.06 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
14.04 | Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
14.05 | Земельні ділянки загального користування, які використовуються як зелені насадження спеціального призначення | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
14.06 | Земельні ділянки загального користування, відведені для цілей поводження з відходами | 1,000 | 1,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
15 | Земельні ділянки оборони | ||||||||
15.01 | Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
15.02 | Для розміщення та постійної діяльності військових частин (підрозділів) Національної гвардії4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
15.03 | Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
15.04 | Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
15.05 | Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
15.06 | Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
15.07 | Для розміщення та постійної діяльності інших, утворених відповідно до законів, військових формувань4 | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
Вид цільового призначення земель2 | Ставки податку3 (відсотків нормативної грошової оцінки) | ||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | ||||||||
код2 | найменування2 | для юридичних осіб | для фізичних осіб | для юридичних осіб | для фізичних осіб | ||||
15.08 | Для цілей підрозділів 15.01-15.07, 15.09-15.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
15.09 | Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
115.10 | Для розміщення та постійної діяльності Національної поліції, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
115.11 | Для розміщення структурних підрозділів Міноборони, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління Міноборони | 0,300 | 0,300 | 5,000 | 5,000 | ||||
16 | Незалежно від виду цільового призначення земель для автозаправних і газозаправних станцій, що здійснюють торгівлю нафтопродуктами | 3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | ||||
17 | За земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні субєктів господарювання (крім державної та комунальної власності) 5 | 3,500 | 3,500 | 5,000 | 5,000 | ||||
Секретар міської ради Віктор ГІЛЬТАЙЧУК
_________
1 У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються окремими додатками.
2 Вид цільового призначення земель зазначається згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2021 № 821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України».
3 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274 і 277 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.
4 Земельні ділянки, що класифікуються за кодами цього підрозділу, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування земельним податком відповідно до норм статей 281-283 Податкового кодексу України.
5 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм пункту 274.2 статті 274 Податкового кодексу України.
Додаток 2
до рішення міської ради
від ________ №________
ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих
відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового
кодексу України, із сплати земельного податку1
Пільги встановлюються та вводяться в дію з 01 січня 2024 року.
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Не підлягають оподаткуванню земельним податком земельні ділянки, визначені статтею 283 Податкового кодексу України.
Якщо право на пільгу у платника плати за землю виникає протягом року, то він звільняється від сплати земельного податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року земельний податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.
Якщо платники земельного податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
Ця норма не поширюється на бюджетні установи у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування.
Секретар міської ради Віктор ГІЛЬТАЙЧУК
1 Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 281-284 Податкового кодексу України. У разі встановлення пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом пільги затверджуються окремо.