ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 552

 
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №327-р «Про затвердження плану заходів забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», з метою реалізації державної політики у сфері агропромислового комплексу в Калуській міській територіальній громаді та враховуючи рекомендації постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та інвестиційної політики,  міська рада
 
ВИРІШИЛА:
 1. Затвердити  Програму розвитку та підтримки агропромислового комплексу Калуської міської територіальної громади на 2025-2027 роки (далі Програма) (додається).
2. Затвердити Порядок використання коштів бюджету Калуської міської територіальної громади  на виконання заходу Програми для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості придбаних тварин згідно з додатком 2.
3.  Затвердити Порядок використання коштів бюджету Калуської міської територіальної громади  на виконання заходу Програми для часткового відшкодування сільськогосподарським товаровиробникам витрат на закупівлю альтернативних джерел живлення для забезпечення стабільної роботи підприємств агропромислового комплексу згідно з додатком 3.
 4. Визначити головним виконавцем і розпорядником коштів Програми   управління економічного розвитку міста Калуської  міської ради (Юрій Соколовський).
5. Фінансування заходів Програми здійснювати за рахунок коштів бюджету Калуської міської територіальної громади.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Богдана Білецького.
                
 Міський голова                                                            Андрій НАЙДА 
 
ЗАТВЕРДЖЕНО:
 
                                                                               рішення міської ради
                                                                                   ___________№_________
                                                                               Секретар міської ради
         
___________ Віктор ГІЛЬТАЙЧУК
         
 
 
 
 
 
Програма розвитку та підтримки агропромислового комплексу
Калуської міської територіальної громади
на 2025-2027 роки
 
 
 
 
 
 
Замовник Програми
 
Начальник управління
економічного розвитку                           Юрій СОКОЛОВСЬКИЙ_____________     
Керівник Програми
 
Заступник міського голови                        Богдан  БІЛЕЦЬКИЙ________________
 
 
 
ПОГОДЖЕНО
 
Управління економічного
 розвитку                                                    Юрій СОКОЛОВСЬКИЙ ____________
 
Фінансове управління
міської ради                                           Леся ПОТАШНИК _________________
 
 
Юрист                                                   Іван   КОЦАН  _____________________
 
 
Паспорт
Програми розвитку та підтримки агропромислового Калуської міської територіальної громади на 2025-2027 роки
 
  1. Ініціатор розроблення Програми (замовник): Управління економічного розвитку   міста  міської ради  
  2. Розробник Програми: Управління економічного розвитку   міста  міської ради  
  3. Відповідальний виконавець
Програми:                          
Управління економічного розвитку   міста  міської ради  
  4.
 
5.
Учасники Програми
 
Термін реалізації Програми
Управління економічного розвитку міста міської ради
2025 – 2027 (3 роки)
 
 
  5.1. Етапи фінансування програми: 2025, 2026, 2027
 
 
  6. Обсяги фінансування Програми       (  960,0   тис. грн.):  
 Роки Обсяги фінансування тис.грн
Всього в т.ч. за джерелами фінансування
обласний бюджет бюджет Калуської міської територіальної громади інші джерела
2025-2027 960,0 - 960,0 -
в т.ч.   -   -
2025 320,0 - 320,0 -
2026 320,0 - 320,0 -
2027 320,0 - 320,0 -
 
7. Очікувані  результати  виконання  Програми:
Збільшення обсягів виробництва та якості продукції агропромислового комплексу громади, вирощення достатньої кількості необхідного врожаю сільськогосподарських культур, забезпечення продовольчої безпеки жителів громади, покращення показників роботи сільськогосподарських підприємств та збільшення їх кількості, у тому числі фермерських господарств, що дасть змогу забезпечити стабільні надходження до бюджету Калуської міської територіальної громади, створення додаткових робочих місць у сільській місцевості.
8. Термін проведення звітності : щоквартально
 
Замовник Програми                               Юрій СОКОЛОВСЬКИЙ ________________
Керівник Програми                                Богдан БІЛЕЦЬКИЙ  ____________________
 
І.  Загальні положення


Програма розвитку агропромислового комплексу та  підтримки самозабезпечення Калуської міської територіальної громади та домогосподарств харчовими продуктами на 2025-2027 роки розроблена у відповідності до  Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про правовий режим воєнного стану”, інших нормативно-правових актів та спрямована на забезпечення розвитку агросфери та продовольчої безпеки територіальної громади.
Аграрний сектор громади має значний потенціал для розвитку, обумовлений наявністю достатніх земельних, трудових ресурсів та сприятливих природно-кліматичних умов. Разом з тим, ситуація, що склалася в сільському господарстві, створює ряд викликів. Виникає нагальна потреба у скоординованій співпраці, злагодженій роботі влади, підприємств, фермерів та домогосподарств і громадських організацій задля виконання комплексу робіт щодо розвитку агропромислового комплексу та забезпечення громади харчовими продуктами.
Сільське господарство громади спеціалізується на вирощуванні зернових (пшениця, ячмінь, гречка, кукурудза) та технічних культур (соя, соняшник), ягідних  та овочевих культур, розведенні свиней, великої рогатої худоби молочних порід, вирощуванні курей.
Найбільшим і найуспішнішим агропромисловим підприємством є ТзОВ “Ґудвеллі-Україна” (Данія), яке здійснює діяльність у галузі свинарства, вирощує зернові й технічні культури. З 2013 року почав працювати завод по виробництву біогазу, потужністю 1 МВт, на якому органічні відходи використовуються як сировина для виробництва електроенергії та тепла. «Goodvalley» використовує сучасні аграрні технології, такі як системи GPS, щоб слідкувати за обробленими полями. Це дозволяє зменшити використання неорганічних добрив і, як результат, мінімізувати вплив на довкілля. Врожай, вирощений в компанії використовується для приготування корму, а органічні відходи, як сировину використовують для біогазових заводів.
Важливим економічним показником галузі є виробництво  продуктів бджільни-цтва, які є основою для виготовлення цінних лікувальних препаратів та продуктів харчування. На території Калуської міської територіальної громади налічується понад 100 пасічників.
Головними цілями агропромислового комплексу є ефективний розвиток агра-рного сектору на основі  взаємодії економічних, соціальних та екологічних інтересів громади для стабільного забезпечення населення якісною,  доступною  сільськогос-подарською продукцією та промисловості сільськогосподарською сировиною, розви-ток сільських територій та  створення сприятливих умов для комплексного розв’язання соціальних проблем села.
 
П. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована  Програма 
 
Основними проблемами розвитку аграрного сектору економіки є:
- через обмеженість у фінансових ресурсах сільськогосподарські виробники не мають змоги застосовувати ефективні технологічні процеси сільськогосподарського виробництва, підвищувати рівень матеріально-технічного забезпечення, започатко-вувати чи розвивати малий аграрний бізнес на селі, розвивати сільськогосподарську кооперацію;
- агропромислове виробництво не забезпечує рівня доходів і прибутків, необ-хідних для активного розвитку сільськогосподарських виробничих структур, а особ-ливо малих і середніх підприємств, фермерських та особистих господарств насе-лення;
- недостатньо розвинена галузева інфраструктура АПК, що призводить до збі-льшення витрат аграрних підприємств на виробництво, первинну переробку, збері-гання, транспортування, логістику і маркетинг сільськогосподарської продукції;
- невідповідність сільськогосподарської продукції, зокрема виробленої суб’єктами малих форм організації діяльності в сільському господарстві, міжнарод-ним стандартам якості та безпеки;
- проблеми збуту сільськогосподарської продукції;
- низький рівень забезпеченості кадрів та їх швидкоплинність через неприваб-ливість сільської місцевості для потенційних працівників, що обумовлене відсутністю належної інфраструктури, умов проживання та праці;
- низький рівень знань та навичок малих сільгоспвиробників щодо сучасних аспектів ведення аграрного бізнесу;
- нераціональне використання земель сільськогосподарського призначення.
Створення Програми розвитку та підтримки агропромислового комплексу Калуської міської територіальної громади на 2025-2027 роки зумовлено необхідністю мінімізувати існуючі загрози посилення продовольчої кризи в умовах війни та післявоєнної відбудови. Виникає потреба у скоординованій співпраці, злагодженій роботі влади, підприємств, фермерів та домогосподарств і громадських організацій задля виконання комплексу весняних польових робіт в умовах ресурсного обмеження, вирощення, збору, зберігання, переробки урожаю.
 
Ш. Шляхи і способи розв’язання проблем Програми
 
Розвиток аграрного сектору економіки може відбуватись на основі оптимізації виробничої і соціальної інфраструктури, підвищення конкурентоспроможності сільсь-когосподарського виробництва, нарощування його обсягів, покращення якості і без-пеки сільськогосподарської продукції, підвищення рівня зайнятості сільського насе-лення, створення робочих місць, що дасть змогу аграрному сектору економіки задо-вольнити потреби внутрішнього ринку. Також необхідне створення сприятливих умов для діяльності особистих селянських господарств, які виробляють товарну сіль-ськогосподарську продукцію, поліпшення інвестиційного клімату, сприяння залучен-ню інвестицій міжнародних фінансових установ та країн – стратегічних партнерів України для реалізації проєктів в агропромисловому комплексі.
Для досягнення основних цілей Програми необхідною умовою є фінансування з державного, обласного бюджету та бюджету Калуської міської територіальної грома-ди  програм фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі.
Одним з найважливіших питань, яке має бути вирішено, зокрема, є: максимально можливе самозабезпечення громади основними харчовими продуктами, які можуть і мають бути вирощеними у громаді, вироблення цих продуктів в обсягах, яких би вистачило і жителям громади (включаючи ВПО). Кожне селянське домогосподарство, кожна сім’я внутрішньо переміщених осіб, яка переселилась у села, кожна міська сім’я, яка має дачу чи город, кожен клаптик  комунальної землі Калуської територіальної громади, а також землі фермерів та агровиробників мають бути залучені до процесу самозабезпечення харчовими продуктами.
 
ІV. Мета Програми


Мета Програмистворення передумов сталого розвитку агропромислового комплексу, підтримка розвитку підприємництва у сільській місцевості, покращення умов життя і праці селян, забезпечення домогосподарств територіальної громади в достатній кількості харчовими продуктами.
 
V. Завдання Програми
 
Основними завданнями Програми є:
- сприяння покращенню іміджу, популяризація досягнень агропромислового комплексу громади;
- підвищення рівня професійних знань і вдосконалення практичних навичок прибуткового ведення сільськогосподарського виробництва та комплексного розвитку сільської місцевості;
- організація та проведення заходів з метою налагодження  та підвищення сільськогосподарського потенціалу, просування продукції місцевих агротоваровиро-бників на ринки збуту;
- сприяння залучення коштів міжнародних організацій на створення і розвиток сільськогосподарських кооперативів;
  • скоординована робота громади для самозабезпечення харчовими продуктами;
  • забезпечення можливостей домогосподарств щодо вирощування, збирання, перероблення, зберігання продукції для задоволення потреб в харчуванні та формування місцевого продовольчого резерву, а також реалізації надлишків;
  • домогосподарства трансформуються в місцеві підприємницькі ініціативи в агросфері.
Розвиток аграрного сектору економіки може відбуватись на основі підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва, підвищення конкурентоспромо-жності сільськогосподарського виробництва, нарощування його обсягів, покращення якості і безпеки сільськогосподарської продукції, створення робочих місць, активного розвитку сільських територій та підвищення рівня і якості життя сільського населен-ня в цілому.
 
VІ. Фінансове забезпечення Програми
 
Фінансове забезпечення реалізації заходів Програми здійснюватиметься за рахунок коштів бюджету Калуської міської територіальної громади (в межах передбачених коштів), коштів юридичних та фізичних осіб, інших джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством.
Обсяг фінансування заходів Програми з бюджету Калуської міської територіальної громади затверджується щорічно міською радою за пропозиціями управління економічного розвитку міста міської ради, які подаються фінансовому управлінню міської ради.
        Передбачається виділення коштів в рамках реалізації заходів Програми у загальному розмірі  960,0  тис. грн., в тому числі на 2025 рік –320,0 тис. грн.,  на 2026 рік –320,0 тис. грн.,  на 2027 рік –320,0 тис. грн.
        
 
VІІ. Очікувані результати виконання Програми
 
Реалізація Програми сприятиме збільшенню обсягів виробництва та якості продукції агропромислового комплексу громади, вирощення достатньої кількості необхідного врожаю сільськогосподарських культур, забезпечення продовольчої безпеки жителів громади, покращення показників роботи сільськогосподарських підприємств та збільшення їх кількості, у тому числі фермерських господарств, що дасть змогу забезпечити стабільні надходження до бюджету Калуської міської територіальної громади, створення додаткових робочих місць у сільській місцевості.
 
VIII.  Координація та контроль за ходом виконання Програми
 
Координація діяльності щодо виконання заходів Програми покладається на управління економічного розвитку міста міської ради.
За результатами аналізу виконання програмних заходів з урахуванням загальної соціально-економічної ситуації та змін зовнішніх умов, що матимуть місце в ході реалізації Програми, можливе коригування заходів Програми.
Узагальнення і аналіз реалізації заходів Програми та використання коштів, що спрямовуються на забезпечення харчовими продуктами громади  здійснюється щоквартально. З цією метою щоквартально до 5 числа місяця, наступного за звітним кварталом управління, відділи, структурні підрозділи виконавчого комітету, інші виконавці, відповідальні за реалізацію запланованих заходів, подають інформацію про хід виконання Програми в управління економічного розвитку міста міської ради.
 
 
Додаток 1 до Програми
Перелік заходів, обсяги та джерела фінансування  Програми розвитку та підтримки агропромислового комплексу  Калуської міської територіальної громади на 2025-2027 роки
Назва замовника: Управління економічного розвитку міста Калуської міської ради
 
№ з/п Найменування
 заходу
Викона-вець Термін
викона-ння
Орієнтовані обсяги фінансування  тис. грн. Очікувані
результати
роки всього в т.ч. за джерелами фінансування
бюджет Калуської міської ТГ облас-ний бюджет інші
дже-рела
1.     Покращення іміджу, популяризація
досягнень агропромислового комплексу громади 
  (виготовлення презентаційних матеріалів агропромислового комплексу громади, буклетів, банерів, презентаційних стендів, флаєрів  та  інше)
Управлі-ння економіч-ного розвитку
міста  міської ради
Протягом року 2025-
2027
в  т.ч.
2025
2026
2027
 
15,0
 
 
5,0
5,0
5,0
 
15,0
 
 
5,0
5,0
5,0
 
- - Висвітлення сільськогосподарського потенціалу громади.
Сприяння просуванню продукції місцевих товаровиробників на зовнішні та внутрішні ринки
2. Організація заходів з метою налагодження  та підвищення сільськогосподарського потенціалу; ярмаркових заходів;  підвищення рівня професійних знань і вдосконалення практичних навичок щодо ведення сільськогосподарського виробництва та комплексного розвитку сільської місцевості, обмін досвідом;
проведення тематичних навчань,     семінарів, зустрічей для суб’єктів господарювання, зацікавлених осіб, що проводять чи бажають проводити діяльність у сільськогосподарській сфері.
Проведення інформаційно-просвітницької роботи для домогосподарств з питань самозабезпечення харчовими продуктами; сприяння у забезпеченні, транспортуванні необхідних матеріалів
(паливно-мастильними, посівними/ посадковими матеріалами, інвентарем,  насінням,  міндобривами,  засобами захисту рослин, молодняком та кормами і добавками, бджоломаток, технікою, обладнанням та іншим) відповідно до потреб домогосподарств, сільгоспвиробників для вирощування харчової продукції, її збереження та переробки.(Оплата  кваліфікованим  тренерам, фахівцям, проїзд,  харчування учасників, транспортні послуги, тощо)
Оплата послуг з обслуговування автомобільним транспортом
Управлі-ння економіч-ного розвитку
міста  міської ради
 
Протягом року 2025-
2027
в  т.ч.
2025
2026
2027
 
300,0
 
 
100,0
100,0
100,0
 
300,0
 
 
100,0
100,0
100,0
 
- - Висвітлення та підвищення сільськогосподарського потенціалу громади;
підвищення ефективності аграрного виробництва,  розширення сфери
зайнятості сільського населення.
Забезпечення домогосподарств та сільгоспвиробників громади необхідною інформацією, матеріалами, обладнанням для самозабезпечення харчовими продуктами.
 
3.  Організація та проведення заходів з відзначення державних професійних свят в агропромисловому комплексі Управлі-ння економіч-ного розвитку
міста  міської ради
Протягом року 2025-
2027
в  т.ч.
2025
2026
2027
 
15,0
 
 
5,0
5,0
5,0
 
15,0
 
 
5,0
5,0
5,0
 
- - Підвищення
співпраці міської влади з місцевими агровиробниками.
 
 
 
 
4. Проведення зустрічей  для   підготовки та написання проєктних заявок  у  програмах, проєктах, в т.ч. міжнародних,  забезпечення  їх впровадження.
Сприяння залученню коштів (державних, донорських, міжнародних та ін.) на розвиток агропромислового комплексу,  для самозабезпечення громади та домогосподарств харчовими продуктами,  започаткування і розвитку підприємницької діяльності в агросфері; співфінансування грантових та державних програм.
 
Управ-ління економі-чного розвитку
міста  міської ради
Протягом року 2025-
2027
в  т.ч.
2025
2026
2027
 
150,0
 
 
50,0
50,0
50,0
 
150,0
 
 
50,0
50,0
50,0
 
- - Стимулювання роз-витку місцевого агробізнес-середовища громади.
Участь громади  у реалізації  міжнародних проєктів. Отримання домогосподарствами підтримки для самозабезпечення харчовими продуктами та  започаткування і розвитку підприємницької діяльності в агросфері.
5. Сприяння у забезпеченні необхідними продовольчими резервами відповідно до потреб домогосподарств та ін. (Збройні Сили України, внутрішньо переміщені особи та інші) (підготовка приміщень для переробки та зберігання харчових продуктів, ініціювання заготівельно-збутової діяльності, взаємодія з іншими територіальними громадами щодо збереження та збуту с/г продукції).  Оплата послуг з обслуговування автомобільним транспортом Управ-ління економі-чного розвитку
міста  міської ради
Протягом року 2025-
2027
в  т.ч.
2025
2026
2027
90,0
 
 
30,0
30,0
30,0
 
90,0
 
 
30,0
30,0
30,0
 
    Забезпечення громади необхідними продовольчими резервами для забезпечення харчовими продуктами домогосподарств та тих, хто їх потребує (Збройні Сили України, внутрішньо переміщені особи та інші).
Співфінансування з заходами Комплексної програми розвитку агропромислового комплексу та сільських територій
Івано-Франківської області
6. Часткове відшкодування суб'єктам господарювання вартості придбаних тварин (великої рогатої худоби та інші) Управлін-ня еконо-мічного розвитку
міста  мі-ської ради, Департа-мент агропро-мислового розвитку Івано-Франків-ської облдержадміністрації
Протягом року 2025-
2027
в  т.ч.
2025
2026
2027
300,0
 
 
100,0
100,0
100,0
300,0
 
 
100,0
100,0
100,0
 
у межах бюд-жетних приз-начень   Покращення фінансового стану суб’єктів господарювання, які працюють в агропромисловому комплексі
7. Часткове відшкодування сільськогосподарським товаровиробникам витрат на закупівлю альтернативних джерел живлення (генераторів, акумуляторів та інше) для забезпечення стабільної роботи підприємств агропромислового комплексу Управлін-ня еконо-мічного розвитку
міста  мі-ської ради, Департа-мент агропро-мислового розвитку Івано-Франків-ської облдержадміністрації
Протягом року 2025-
2027
в  т.ч.
2025
2026
2027
90,0
 
 
30,0
30,0
30,0
90,0
 
 
30,0
30,0
30,0
у межах бюд-жетних приз-начень   Забезпечення стабільності роботи суб’єктів господарювання сільськогосподарської інфраструктури
  Всього     2025-2027
в  т.ч.
2025
    2026
    2027
960,0
 
 
320,0
320,0
320,0
960,0
 
 
320,0
320,0
320,0
у межах бюд-жетних приз-начень    
 
 
 
             Замовник Програми                                               Юрій СОКОЛОВСЬКИЙ     _____________________   
  
 
   Керівник Програми                                               Богдан БІЛЕЦЬКИЙ  __________________________